زندگی نامه سعید محمد

سعید محمد ، متولد سال ۱۳۴۷ در تهران و دارای مدرک تحصیلی دکترای مهندسی عمران (گرایش راه و ترابری) از دانشگاه تربیت مدرس تهران در سال ۱۳۸۸ است. محمد از سال ۱۳۶۶ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد وی دارای سوابق مدیریتی و اجرایی متعددی در شرکت‌ها و مؤسسات اقماری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و بنیاد تعاون سپاه است؛ او از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعامل گروه سپاسد وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) بوده است.

سعید محمد در ۱۵مهرماه سال ۱۳۹۷ با حکم سرلشگر محمدعلی جعفری فرمانده پیشین سپاه پاسداران جانشین عبادالله عبداللهی در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به عنوان بازوی مهندسی، عمرانی و اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

سعید محمدپیشینه اجرایی سعید محمد

سپاسد

سپاسد مهم‌ترین بازوی مهندسی سپاه پاسداران است. این مجموعه مجری پروژه‌های عظیم سدسازی، تونل سازی، نیروگاه‌های برق، سازه‌های بتونی بلند و… در ایران است. سد مخزنی کرخه و سد گتوند از جمله پروژه‌هایی است که توسط سپاسد اجرا شده است. او از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعامل گروه سپاسد بود. سعید محمد در سپاسد جایگزین پرویز فتاح شد و در همین دوره بود که از او به عنوان یکی از نخبگان علمی و اجرایی سپاه یاد شد.

گروه ایرانیان اطلس

از دیگر سوابق او مدیرعاملی گروه ایرانیان اطلس، مجری ساخت چندین مرکز تجاری بزرگ در شهر‌های مختلف از جمله اطلس مال در تهران است.

انجمن مدیریت پروژه

انجمن مدیریت پروژه ایران نماینده انجمن جهانی مدیریت پروژه و متولی اصلی این امر در کشور است. سعید محمد ریاست هیئت مدیره این انجمن رابرعهده دارد

قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا

۱۵مهرماه سال ۱۳۹۷ با حکم سرلشگر محمد علی جعفری فرمانده پیشین سپاه پاسداران سعید محمد جانشین عبادلله عبداللهی به عنوان فرمانده قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا شد. سعید محمد با تغییر ساختار قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، گروه های تخصصی این مجموعه را در قالب هلدینگ های تخصصی سازماندهی کرد. همچنین ارتباط با دانشگاه، مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان نیز گسترش چشم گیری داشت تا آنجا که اعلام شد ۵۰۰ شرکت دانش بنیان با این قرارگاه همکاری دارند.
تعداد عملیات های حفاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در سال ۹۷ تنها ۸ عملیات در سطح کشور بود، امروزه به ۹۹ عملیات حفاری افزایش پیدا کرده است که بیشتر در حوزه میادین مشترک نفتی ایران با کشورهای قطر و عراق است. فعالیت های او نشان داده است سعید محمد به حوزه های پایین دستی نفت و گاز علاقه زیادی دارد، بعد از افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس، قرارگاه خاتم الانبیا پتروپالایشگاه آناهیتا را پس از چهارده سال تعطیلی در اختیار گرفت. همچنین پتروپالایشگاه مهرخلیج فارس که از سال ۹۷ با ابلاغ وزارت نفت تعطیل شده بود در تابستان ۹۹ به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار گردید. رکورد پیشرفت فیزیکی ابرپروژه های نفتی ایران که با ۳درصد پیشرفت درماه دراختیار شرکت توتال فرانسه بود نیز در سال ۹۹ شکسته شد و قرارگاه خاتم توانست با رشد ۳/۵ درصد درماه این رکورد را در صنعت نفت و گاز ایران به نام خود ثبت کند
بزرگترین طرح انتقال آب ایران با نام طرح گرمسیری که نزدیک به ۵۰ هزار هکتار از مزارع نوار غربی ایران را آبرسانی میکند نیز توسط قرارگاه خاتم الانبیا اجرا و در مرداد ۹۹ افتتاح شد. علی رغم اجرای این طرح، پروژه بهشت آباد با دستور سعید محمد به دلیل آنچه او دغدغه اجتماعی، زیست محیطی و اختلاف بین چند استان عنوان میکرد متوقف شد. قرارگاه خاتم الانبیا در دوران مدیریت سعید محمد ۹ پروژه استراتژیک معدنی را در کشور فعال کرد، همچنین با احداث ۸ کارخانه در حوزه های مختلف معدنی سیاست خام فروشی مواد معدنی توسط قرارگاه خاتم الانبیا تغییر پیدا کرد.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا دراین دوران در پروژه های بین المللی هم نقش ویژه ای داشت. تاسیس هلدینگ برون مرزی باعث هدفمند شدن فعالیت های خارجی این قرارگاه شد. اتصال راه آهن چابهار به پنج کشور که دارای ارزش ژئوپلتیک و راهبردی بالایی است و همچنین راه آهن خاف – هرات از اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در دوران مدیریت سعید محمد است.

فهرست