بیوگرافی دکتر سعید محمد

سعید محمد ، متولد سال ۱۳۴۷ در تهران و دارای مدرک تحصیلی دکترای مهندسی عمران (گرایش راه و ترابری) از دانشگاه تربیت مدرس تهران در سال ۱۳۸۸ است. محمد از سال ۱۳۶۶ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد وی دارای سوابق مدیریتی و اجرایی متعددی در شرکت‌ها و مؤسسات اقماری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و بنیاد تعاون سپاه است؛ او از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعامل گروه سپاسد وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) بوده است.

مدیرعامل گروه سپاسد دکتر سعید محمد

سعید محمد در ۱۵مهرماه سال ۱۳۹۷ با حکم سرلشگر محمدعلی جعفری فرمانده پیشین سپاه پاسداران جانشین عبادالله عبداللهی در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به عنوان بازوی مهندسی، عمرانی و اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

 

سعید محمد نخستین فرد از نسل دوم سپاه پاسداران است که به عنوان فرمانده ارشد این قرارگاه منصوب می شود.

دکتر سعید محمد

پیشینه اجرایی دکتر سعید محمد

سپاسد

سپاسد مهم‌ترین بازوی مهندسی سپاه پاسداران است. این مجموعه مجری پروژه‌های عظیم سدسازی، تونل سازی، نیروگاه‌های برق، سازه‌های بتونی بلند و… در ایران است. سد مخزنی کرخه و سد گتوند از جمله پروژه‌هایی است که توسط سپاسد اجرا شده است. او از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعامل گروه سپاسد بود. سعید محمد در سپاسد جایگزین پرویز فتاح شد و در همین دوره بود که از او به عنوان یکی از نخبگان علمی و اجرایی سپاه یاد شد.

گروه ایرانیان اطلس

از دیگر سوابق او مدیرعاملی گروه ایرانیان اطلس، مجری ساخت چندین مرکز تجاری بزرگ در شهر‌های مختلف از جمله اطلس مال در تهران است.

انجمن مدیریت پروژه

انجمن مدیریت پروژه ایران نماینده انجمن جهانی مدیریت پروژه و متولی اصلی این امر در کشور است. سعید محمد ریاست هیئت مدیره این انجمن رابرعهده دارد .

قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا

  • ۱۵مهرماه سال ۱۳۹۷ با حکم سرلشگر محمد علی جعفری فرمانده پیشین سپاه پاسداران سعید محمد جانشین عبادلله عبداللهی به عنوان فرمانده قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا شد. سعید محمد با تغییر ساختار قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، گروه های تخصصی این مجموعه را در قالب هلدینگ های تخصصی سازماندهی کرد. همچنین ارتباط با دانشگاه، مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان نیز گسترش چشم گیری داشت تا آنجا که اعلام شد ۵۰۰ شرکت دانش بنیان با این قرارگاه همکاری دارند.
  • تعداد عملیات های حفاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در سال ۹۷ تنها ۸ عملیات در سطح کشور بود، امروزه به ۹۹ عملیات حفاری افزایش پیدا کرده است که بیشتر در حوزه میادین مشترک نفتی ایران با کشورهای قطر و عراق است. فعالیت های او نشان داده است سعید محمد به حوزه های پایین دستی نفت و گاز علاقه زیادی دارد، بعد از افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس، قرارگاه خاتم الانبیا پتروپالایشگاه آناهیتا را پس از چهارده سال تعطیلی در اختیار گرفت. همچنین پتروپالایشگاه مهرخلیج فارس که از سال ۹۷ با ابلاغ وزارت نفت تعطیل شده بود در تابستان ۹۹ به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار گردید.
    رکورد پیشرفت فیزیکی ابرپروژه های نفتی ایران که با ۳درصد پیشرفت درماه دراختیار شرکت توتال فرانسه بود نیز در سال ۹۹ شکسته شد و قرارگاه خاتم توانست با رشد ۳/۵ درصد درماه این رکورد را در صنعت نفت و گاز ایران به نام خود ثبت کند
    بزرگترین طرح انتقال آب ایران با نام طرح گرمسیری که نزدیک به ۵۰ هزار هکتار از مزارع نوار غربی ایران را آبرسانی میکند نیز توسط قرارگاه خاتم الانبیا اجرا و در مرداد ۹۹ افتتاح شد. علی رغم اجرای این طرح، پروژه بهشت آباد با دستور سعید محمد به دلیل آنچه او دغدغه اجتماعی، زیست محیطی و اختلاف بین چند استان عنوان میکرد متوقف شد.

سوابق علمی دکتر سعید محمد

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا دکتر سعید محمد

درجه سرتیپی سعید محمد

سعید محمد تا تیرماه سال ۹۹ کارمند سپاه و عضو هیئت علمی دانشگاه بود وی به عنوان تنها فرد در دهه ۹۰ به طور مستقیم به درجه سرتیپ دومی نائل گردید. البته او کمتر با لباس نظامی در مجامع عمومی حاضر می‌شود.


دیدگاه های سعید محمد

شاخص‌ترین دیدگاه اقتصادی او، دیدگاه مبتنی بر عمران و آبادانی می باشد، همان چیزی که اصولگرایان از آن به عنوان «سازندگی» یاد می‌کنند. با وجود این، سعید محمد در همین حوزه نیز یک دیدگاه شاخص دارد، وی معتقد است : مردم باید لذت و منفعت سازندگی را ببرند و سازندگی نباید فاصله طبقاتی ایجاد کند این سخنان در مواجهه مستقیم با سخنان هاشمی رفسنجانی مبنی بر ماندن بخشی از مردم در زیر چرخ های توسعه است.

سعید محمد پس از شعرخوانی اردوغان در سفر به جمهوری آذربایجان او را گرگی خواند که به دنبال تجزیه ایران است.

همچنین او در آخرین روزهای ریاست جمهوری ترامپ در مراسم رونمایی و به آب‌اندازی دومین نفتکش اقیانوس‌پیما توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء گفت: مراسم رونمایی از نفتکش اقیانوس‌پیما توسط متخصصین داخلی جهت «گود بای پارتی» ترامپ برگزار شده که دشمنان دریابند، علی‌رغم همه تحریم‌ها با تخصص نیروهای ایرانی در شرکت صدرا توانسته‌ایم از دومین نفتکش غول‌پیکر اقیانوس‌پیما رونمایی و به آب می‌اندازیم. سعید محمد در جلسه سی و پنجم علنی شورای عالی استان‌ها گفت :

همه ما باید به دنبال ایجاد تمدن بزرگ اسلامی ایرانی باشیم و مدیران شهری باید به سمت الگوی مدرن شهر اسلامی بروند.


دیدگاه های رسانه های خارجی در مورد سعید محمد

نشریه فارین پالسی در مورد دکتر سعید محمد

نشریه فارین پالسی در مقاله‌ای در ۲۲ جولای ۲۰۲۰ از سعید محمد در کنار سیدابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی و سیدپرویز فتاح به عنوان یکی از مردان رهبر معظم انقلاب برای عبور از بحران اقتصادی و تشکیل دولت با محوریت جوانان معتقد به ایدئولوژی انقلاب اسلامی نام برد. این مقاله از او به عنوان شخصیتی دارای وفاداری شدید به انقلاب ۱۹۷۹ و شخصیت علمی عالی یاد میکند و ترکیب این دو مقوله را برای رهبری ایران جذاب میداند.

اندیشکده INSTITUTE GLOBAL CHANGE دکتر سعید محمد

اندیشکده INSTITUTE GLOBAL CHANGE نیز از سعید محمد به عنوان یکی از کاندیدا‌های بالقوه انتخابات ۲۰۲۱ ایران نام می‌برد.از سعید محمد به عنوان یکی از نامزد های احتمالی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران یاد میشود. رهبر ایران بارها تشکیل دولت جوان حذب اللهی در ایران را عنوان راهکار برون رفت از مشکلات دانسته است .

فهرست